U Nišu, u Ulici Orlovića Pavla 20, 1. juna biće svečano otvoren prvi Muzej lutaka u Srbiji – i to simbolično na Međunarodni dan deteta. Ovaj muzej, koji je možda i jedinstven na Balkanu, dom je za više od 600 lutaka, od kojih svaka, kako kažu osnivači, nosi svoju priču i dušu.
Iza ideje stoji Galina Šarafan, umetnica iz Sankt Peterburga, koja se pre nekoliko godina doselila u Niš. Njoj se u međuvremenu priključio tim žena iz različitih država – Rusije, Kazahstana, Belorusije i Srbije – sve okupljene oko iste ideje: da detinjstvo treba čuvati, negovati i stvarati prostore u kojima će ono živeti.
„Videla sam da ovde fali neki muzej ili kulturni događaj koji bi mogao da se sprovede u ovom prostoru. I onda se rodila ideja o muzeju lutaka“, priča Guljmira Dinić, jedna od članica tima.
Postavka je raspoređena u više soba, tematski podeljenih: lutke za igru, pozorišne lutke, umetničke i etnološke figure, kao i posebna kolekcija lutaka iz 20. veka.
„Ove lutke nisu samo predmeti. One su likovi, sa svojim karakterima, emocijama, prošlošću. Kad ih stavimo u odgovarajući ambijent i ispričamo njihovu priču, one počnu da ‘žive’,“ objašnjava Guljmira. „Na primer, imamo mačka koji je bio tužan jer ga niko nije primećivao. Ali onda je pronašao jedan izgubljeni ključ. I kada ga je video neko ko je taj ključ tražio, rekao mu je: ‘To je ključ od mog srca’. Tako je mačak postao čuvar srca – i sad ima dom.“
Jedna od najzanimljivijih lutaka potiče iz Novog Sada, a izradila ju je umetnica Evgenija Jelezarova, poreklom takođe iz Rusije.
„To su autorske lutke koje žive u radionicama svojih kreatora. I one su ovde dobile novi dom – svaka u svojoj sobi, kao prava mala bića.“
Muzej je, kako kaže Dinić, „satvoren rukama i umom jednog međunarodnog tima“, ljudi koji su u Srbiji pronašli drugi dom.
„Svi smo mi iz različitih zemalja – Rusije, Kazahstana, Belorusije, ali sad živimo ovde. I svi smo se složili da je Srbija topla, gostoljubiva zemlja. Hteli smo da uzvratimo ovom gradu nešto lepo.“
U okviru muzeja nalaziće se i radionice, gostovanja umetnika, glumaca, psihologa i zanatlija, a u planu su i tematske izložbe, predavanja i interaktivni programi za decu i odrasle. Posebna sala biće namenjena predstavama, dok će etno-lutke pričati priče iz dalekih vremena i kultura.
Muzej će biti otvoren svakog dana od 11 do 19 sati, osim ponedeljkom, a prve vođene ture biće održane na dan otvaranja, u 13.00 i 14.00 časova – uz obaveznu prijavu na broj 063/7865166.
„Vidimo se od 1. juna!“ poručuje nasmejana Guljmira Dinić i dodaje: „Ovo je mesto gde lutke žive – i pričaju. Samo treba da ih slušate.“
Za više informacija i aktuelnosti o muzejskim programima, posetite Instagram profil: @muzej.lutaka.