Početna » Prvi na svetu: Niški psihoterapeut razvio aplikaciju za borbu protiv anksioznosti i depresije

Prvi na svetu: Niški psihoterapeut razvio aplikaciju za borbu protiv anksioznosti i depresije

1

U svetu koji se sve brže okreće, gde su stres i anksioznost svakodnevni saputnici, jedno pitanje postaje sve glasnije: Kako možemo poboljšati svoje mentalno zdravlje? Psihoterapeut Žarko Petrović iz Niša, član Naučno-tehnološkog parka, odlučio je da pruži odgovor na to pitanje – i to kroz inovativnu aplikaciju Psychotherapy Toolkit. Ovaj digitalni alat, zasnovan na kognitivno-bihevioralnoj terapiji (KBT), pruža korisnicima priliku da uz samo par klikova započnu put ka emocionalnom balansiranju i boljoj mentalnoj kondiciji. Da li tehnologija zaista može da zameni terapeuta? Petrović veruje da može biti sjajna dopuna.

Ova aplikacija se zasniva na kognitivno-bihevioralnoj terapiji (KBT) i pruža korisnicima mogućnost da samostalno koriste 25 pažljivo odabranih tehnika koje pomažu u prevazilaženju problema poput anksioznosti, depresije i burnouta. Petrović, kao licencirani psihoterapeut specijalizovan u KBT-u, veruje da ova aplikacija može značajno doprineti unapređenju mentalnog zdravlja, kako u Srbiji, tako i širom sveta. U razgovoru za naš portal, Petrović je podelio priču o tome kako je došao na ideju da razvije ovu aplikaciju i kakve koristi ona može doneti korisnicima.

Žarko Petrović, psihoterapeut; Foto: privatna arhiva/ustupljena fotografija

„Ideja za Psychotherapy Toolkit nastala je iz potrebe da psihoterapiju učinimo dostupnijom i efikasnijom“, objašnjava Petrović.

 

„Kao terapeut, uvek sam se susretao s ograničenjima koja nameću klasične sesije – ograničeno vreme, visoki troškovi, a i činjenica da ne mogu svi imati redovan pristup terapiji. Zato smo želeli da kreiramo alat koji će pružiti korisnicima mogućnost da sami primenjuju tehnike koje su deo KBT procesa, u bilo koje vreme i iz udobnosti svog doma.“

Aplikacija je osmišljena kao interaktivni vodič kroz terapijske procese, sa tehnikama raspoređenim po nivoima složenosti. Svaki korisnik može da započne sa osnovnim tehnikama disanja i relaksacije, pre nego što pređe na složenije kognitivne vežbe koje pomažu u promeni misaonih obrazaca.

„Jedan od ključnih elemenata aplikacije je personalizacija“, ističe Petrović.

 

„Korisnici najpre prolaze kroz test samoprocene koji im pomaže da identifikuju svoje primarne izazove – bilo da je reč o anksioznosti, depresiji ili burnoutu. Na osnovu rezultata, aplikacija im nudi specifične tehnike prilagođene njihovim potrebama i omogućava im da se postepeno upoznaju sa osnovama i napreduju kroz složenije terapijske vežbe.“

Ono što Psychotherapy Toolkit izdvaja od drugih aplikacija je upravo ovaj strukturirani pristup koji simulira psihoterapijski proces, ali i fokus na KBT, koja je poznata po svojoj praktičnosti i efikasnosti u tretmanu različitih psihičkih problema.

Besplatna verzija za NURDOR, pregovori sa bolnicom u Nišu

Pored široke upotrebe za sve korisnike, aplikacija ima i humanitarni aspekt. Petrović je u pregovorima sa Nacionalnim udruženjem roditelja dece obolele od raka (NURDOR) kako bi razvili potpuno besplatnu verziju aplikacije, namenjenu roditeljima dece koja se leče od karcinoma.

„Razgovaramo sa NURDOR-om o tome kako bismo mogli da pružimo ovu aplikaciju potpuno besplatno roditeljima koji se bore sa izazovima roditeljstva u situaciji kada se njihovo dete leči od raka. Verujemo da bi tehnike KBT-a, prilagođene njihovim potrebama, mogle biti od velike pomoći u nošenju sa stresom i traumom kroz koju prolaze“, naglašava Petrović.

Pored toga, tim koji stoji iza aplikacije u pregovorima je i sa dnevnom bolnicom u Nišu, gde planiraju da besplatno implementiraju aplikaciju za korisnike ove institucije.

„Još uvek smo u fazi preliminarnih razgovora sa bolnicom, ali naš cilj je da pružimo podršku svima kojima je potrebna, posebno onima koji su već u sistemu zdravstvene zaštite“, kaže Petrović.

Jedna od glavnih prednosti aplikacije jeste njena dostupnost i ušteda koju donosi u odnosu na tradicionalne terapijske sesije. Petrović objašnjava da je korišćenje Psychotherapy Toolkit-a finansijski isplativije, s obzirom na to da aplikacija nudi sveobuhvatan skup tehnika koji bi zahtevao značajan broj sesija sa terapeutom.

„Da bi korisnici kroz klasičnu terapiju prošli kroz sve tehnike koje nudimo u aplikaciji, potrebno bi im bilo najmanje 10 do 15 sesija, što bi značilo i značajne troškove. S druge strane, aplikacija omogućava da te tehnike budu dostupne u svakom trenutku, uz minimalne troškove“, objašnjava Petrović.

Aplikacija takođe omogućava korisnicima da prate svoj napredak kroz automatsku evidenciju.

„Za razliku od klasične terapije, gde klijenti često moraju ručno da vode beleške o svom napretku, ovde je sve integrisano. Svaki zapis se automatski čuva, što korisnicima olakšava da prate svoj napredak“, dodaje on.

Foto: privatna arhiva/ustupljena fotografija

Planovi za dalji razvoj i unapređenje aplikacije

Kako tehnologija napreduje, tako i tim koji stoji iza Psychotherapy Toolkit-a planira proširenje funkcionalnosti aplikacije. Cilj je da se u budućnosti proširi broj dostupnih tehnika, kao i da se obezbedi mogućnost direktne komunikacije sa terapeutima.

„Trenutno radimo na dodavanju novih tehnika, a krajnji cilj je da aplikacija ima preko 80 KBT tehnika. Takođe, razmatramo mogućnost uključivanja terapeuta iz našeg kabineta Agora, koji bi kroz aplikaciju mogli pružati personalizovanu podršku korisnicima“, najavljuje Petrović.

Za više informacija o aplikaciji, posetite Google Play ili App Store i potražite Psychotherapy Toolkit.

1 komentar

Smiljana 17. oktobar 2024. - 22:26

Genijalno! Savremeno!

Odgovor

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas