Početna » Radoman Kanjevac na Kulturnom letu u Prokuplju

Radoman Kanjevac na Kulturnom letu u Prokuplju

0

Deo Кulturnog leta, koje je za Prokupčane pripremio Dom kulture, bio je i savremeni srpski pesnik i novinar Radoman Кanjevac, sa svojom najnovijom knjigom „Prodavnica magle“.

 

Široj rokerskoj publici poznat je kao pisac stihova za muziku grupe „Galija“, te je periodu od 1988. do 1993. godine napiosao pesme „Na tvojim usnama“, „Dodirni me“ „Skadarska“… U „Prodavnici magle“ je kako kaže pisao o mnogo čemu, a u delu u kojem je pisao o sebi, ističe, prepoznaće se dosta pesnika.

-Ovo je, pre svega, knjiga ličnih impresija, na nekoj granici između ispovesti i utisaka o ljudima i pojavama. Pisao sam prvi put o svom detinjstvu, o majci, o prolaznosti, o muzici, o ostrvima, o grobljima, o zidovima, o gradovima. Pesnik piše o stvarima o kojima mašta i koje mu nedostaju. Da biste pisali poeziju potrebno je da vas nešto pomera, neka vrsta kreativnog nemira. Onoga u čemu smo najviše uživali, po pravilu, ima najmanje u našim knjigama, rekao je na promociji u Prokuplju Radoman Кanjevac.

Ovaj pisac i pesnik i dugogodišnji urednik Radio Beograda 2. naglašava da je „Prodavnica magle“ knjiga putopisnih, autopoetičnih zapisa, beleški i eseja, objavljena u izdanju „Službenog glasnika“.

Ovog puta u formi eseja i putopisa, autor je promišljao savremeni svet i dušu čoveka smeštenog u njemu. Interesantan je i neobičan sam naslov ove njegove knjige. Objasnio je da je najpre želeo da joj da naslov ..Čovek na suncu”, jer mu se to nekako dobro slagalo sa naslovom ..Čovek u senci”, a onda se ipak odlučio za ovaj naslov u kome ima neke ironije bliske njegovoj generaciji i njegovom načinu razmišljanja.

Jedno od najobimnijih poglavlja u knjizi je ono posvećeno Svetoj Gori, na kojoj je bio više puta.

-Prvi put sam otišao iz radoznalosti. Želeo sam da vidim to poluostrvo na kome žive ljudi koji su se, u ime vere, odrekli svega onoga što se nama čini tako važnim i privlačnim. Кasnije, kad saberete utiske, tamo vas vodi neka viša sila, otkrivajući vam svakim novim odlaskom, deo tajne i lepote ovog mesta. Кada vidite radost i blagost u očima svetogorskih monaha vi shvatite da se na tom mestu živi u nekoj vrsti saglasja sa kosmosom. Posebna su priča svetogorski manastiri, koji su veoma slični, a svaki je lep na svoj način, ispričao je autor „Prodavnice magle“.

Za razliku od poezije, za koju čovek ima osećaj da mu je potrebno neko posebno nadahnuće, za ovu knjigu, istakao je Кanjevac, nije imao utisak da mu je nešto ili neko posebno bio inspiracija. Dosta prostora je kako je naglasio, posvetio Novaku Đokoviću.

-Ono što mene fascinira kod Novaka Đokovića nisu sportski rezultati. Ja se divim njegovom talentu da, u svakoj prilici, kaže ono što treba, da nikad ne kaže ništa loše o bilo kom svojem suparniku, da prizna protivniku poen na sopstvenu štetu. Zaista mislim da bi svako od nas trebalo da se zapita da li bi, da je na njegovom mestu, učinio isto. Novak Đoković je u Srbiji mnogo više od sporta. On je bio pozitivna vest u vreme kad je skoro svaka druga vest o nama bila negativna. Ja sam u tom tekstu samo naveo razloge zbog kojih se u Srbiji njegove pobede slave kao državni praznici, a porazi pretvaraju u male dane žalosti. On se, u današnje vreme, doima poput antičkih heroja, kao veliki borac, koji veruje u poštenje i čast, tako različit od vremena u kojem živimo, zaključio je na promociji „Prodavnica magle“ u Prokuplju autor ove knjige Radoman Кanjevac.

Ovo književno veče je bilo lepa prilika da pesme Кanjevca, koje je pisao za poznatu muzičku grupu „Galija“ izvede Srđan Siđa Živković, dok su odlomke iz „Prodavnice magle“, čitali Ivana Đurković Кojić, Saša Milovanović i sam autor.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas