Potvrđen je prvi slučaj malih boginja u Srbiji u ovoj godini, prema saopštenju Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”. Na Institutu za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” 6. februara ove godine potvrđen je slučaj kod 15-godišnjeg deteta iz Beograda.
Dete nije bilo vakcinisano, a zbog zapaljenja pluća je hospitalizovano na Klinici za infektivne i tropske bolesti “Prof. dr Kosta Todorović”. Batut je u saradnji sa Ministarstvom zdravlja već preduzeo odgovarajuće mere u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje malih boginja u Srbiji.
Među predloženim merama su prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, kao i vakcinacija osetljivih lica iz kontakta sa obolelim unutar 72 sata.
Tokom pandemije COVID-19, u mnogim zemljama je došlo do prekida ili odlaganja imunizacije MMR vakcinom, što je dovelo do pada obuhvata. Srbija nije izuzetak, sa najnižim vrednostima obuhvata MMR vakcinom u poslednjih 20 godina tokom 2020. i 2021. godine. Iako je zabeležen porast u 2022. godini, obuhvat još uvek nije dostigao optimalni nivo.
Podaci iz Instituta “Batut” pokazuju da je obuhvat MMR vakcinom u drugoj godini života u 2021. godini iznosio 74,8%, a u 2022. godini 81,3%. Obuhvat drugom dozom pre upisa u prvi razred osnovne škole u 2021. godini bio je 85,8%, a u 2022. godini 89,5%.
Institut naglašava važnost postizanja ciljnih vrednosti obuhvata od 95% kako bi se sprečila cirkulacija uzročnika u populaciji i obolevanje. U prethodnoj epidemiji malih boginja u Srbiji tokom 2017. i 2018. godine registrovano je oko 5.800 obolelih, pri čemu je većina bila nevakcinisana ili nepotpuno vakcinisana.
Kako se navodi u saopštenju, hitnom i vanrednom revizijom vakcinalne kartoteke od strane pedijatara u domovima zdravlja potrebno je evidentirati nevakcinisanu i nepotpuno vakcinisanu decu prema uzrastu i sprovesti njihovu vakcinaciju u skladu sa Kalendarom imunizacije.
Iz Instituta pozivaju roditelje da u dogovoru sa izabranim lekarom deteta zakažu termine za dolazak na vakcinalni punkt u domu zdravlja.
Vakcinacija je stvar individualne, ali i kolektivne orgovornosti i jedina mera zaštite od teških kliničkih formi obolevanja, bolničkog lečenja i smrtnih ishoda, istaknuto je u saopštenju Batuta.