Učenici sedmog i osmog razreda osnovnih škola, zajedno sa svojim roditeljima, danas imaju priliku da se upoznaju sa ponudom srednjih škola u Nišu. Šesti po redu Sajam obrazovanja održava se u Osnovnoj školi „Njegoš“, gde 13 srednjih škola predstavlja svoje obrazovne profile i smerove.
Direktor OŠ „Njegoš“ Bojan Krstić istakao je značaj ovog sajma za učenike koji se nalaze pred važnom odlukom o nastavku školovanja.
„Ove godine učestvuje 13 srednjih škola iz Niša, koje kroz flajere, banere i elektronske prezentacije prikazuju svoje programe i uslove nastave. Sajam je namenjen učenicima sedmog i osmog razreda, ali i njihovim roditeljima, jer znamo da se odluka o budućem školovanju donosi zajednički“, rekao je Krstić.
Dodao je da su među učenicima najpopularniji gimnazijski programi, IT sektor i medicinski smerovi.
Gimnazija „Svetozar Marković“ predstavila je širok spektar svojih smerova, a poseban akcenat stavljen je na prirodno-matematički smer koji se izvodi dvojezično – na engleskom i francuskom jeziku.
„Nakon drugog razreda, učenici mogu upisati program internacionalne mature. Smatram da je ovaj sajam odlična prilika da učenici saznaju više o gimnazijskim programima“, rekla je Sara Nemat, nastavnica srpskog jezika i književnosti, dodajući da su upisna mesta često popunjena već u prvom upisnom krugu.
Mašinska škola takođe je privukla veliku pažnju budućih srednjoškolaca. Nastavnik Igor Antić naglasio je da se sve više ruši predrasuda o mašinstvu kao „prljavom poslu“.
„Mladi su zainteresovani za naše profile, posebno za programiranje CNC mašina, ali i za zanimanja tehničara i mehaničara optike. Od prošle godine uveli smo i novo zanimanje – instalater vodovoda, grejanja i klima-uređaja, koje je odmah popunjeno u prvom upisnom krugu. Trudimo se da pratimo trendove i stalno nabavljamo novu opremu“, istakao je Antić.
Osmašica Mina Ranđelović već je donela odluku o svom budućem obrazovanju.
„Planiram da upišem IT smer u školi ‘Mija Stanimirović’, a ako ne uspem, druga opcija mi je ista struka u ‘Tesli’. Oduvek sam imala talenat za elektroniku i računare, a i u porodici imam one koji su završili istu školu“, rekla je Mina.
Anastasija Jančić još uvek vaga između nekoliko opcija.
„Najviše me privlači jezički smer u gimnaziji ‘Stevan Sremac’, gde se uče engleski i nemački. Ovakvi sajmovi su odlična prilika da upoznamo i druge škole, a ne samo one koje smo prvobitno imali u vidu“, kaže Anastasija.
Prema rečima direktora Krstića, čak 95% učenika ove škole uspešno upisuje svoju prvu želju, dok preostali biraju drugu opciju. Ovaj podatak pokazuje koliko je važno pravovremeno informisanje i odabir obrazovnog puta koji najbolje odgovara interesovanjima i sposobnostima učenika.