Početna » Savetovalište Doma zdravlja – Svetionik nade za porodice sa decom sa smetnjama u razvoju

Savetovalište Doma zdravlja – Svetionik nade za porodice sa decom sa smetnjama u razvoju

0
Danas je u Domu zdravlja održan skup o unapređenju primarne zdravstvene zaštite, posebno u razvoju mreže usluga porodično orjentisanih ranih intervencija za decu sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihove porodice koje predvodi Razvojno savetovalište Doma zdravlja Niš.

Sastanku su prisustvovale pomoćnica u Ministarstvu zdravlja, Slađana Đukić, i direktorka UNICEF-a u Srbiji, Dejana Kostadinova. Cilj posete direktorke UNICEF-a bio je nastavak i intenziviranje podrške ovakvim razvojnim savetovalištima, čija važnost postaje sve očiglednija u zajednici.

Razvojno savetovalište u Domu zdravlja Niš ima bogatu istoriju od 20 godina, a od 2018. godine, svi psiholozi prošli su posebnu obuku podržanu od strane UNICEF-a. Ovo savetovalište postalo je ključno mesto za podršku porodicama koje se suočavaju s izazovima u razvoju njihove dece.

Psihološkinja Jelena Petković naglasila je da se porodice najčešće obraćaju u prvim godinama života deteta, posebno ukoliko primete kašnjenje u nekom aspektu razvoja. Intervencija je često usmerena ka podršci porodicama sa decom sa autizmom, disharmoničnog razvoja ili kašnjenjima u govorno-jezičkom razvoju. Prepoznavanje problema u ranoj fazi i rani skrining ključni su za efikasnu podršku.

„Jako često su nama u intervenciji porodice sa decom sa autizmom, disharmoničnog razvoja, kašnjenja u govorno-jezičkom razvoju. Što je ranije prepoznavanje, time ističem i značaj ranog skrininga, to je ranije uključivanje porodice u sistem rane intervencije i bolji su efekti“, navela je Jelena Petković.

Biljana Vasković, majka deteta sa autizmom, svedoči o podršci koju je dobila u razvojnom savetovalištu.

„Za našu porodicu, ovo je bio svetionik nade. Razumevajući da se svako dete razvija jedinstveno, shvatili smo da se naše dete suočava sa određenim izazovima. Sve se odvijalo brže i bolje, što se tiče razvoja, komunikacije i odnosa u porodici, jer je smanjen stres i nesigurnost“, govori ona

Direktorka UNICEF-a u Srbiji istakla je zabrinjavajući podatak da 17% dece uzrasta do šest godina ima određene poteškoće u razvoju. Međutim, naglasila je da se podrškom na vreme, čak 70% dece može postići značajan napredak. Dodala je i da je neophodno pojednostaviti zakonodavstvo kako bi se smanjile administrativne barijere u pružanju podrške deci sa smetnjama u razvoju.

Pomoćnica u Ministarstvu zdravlja, Slađana Đukić, istakla je napore Ministarstva na jačanju kapaciteta primarne zdravstvene zaštite. Ocenila je da je ova oblast nepravedno zapostavljena i najavila da se Ministarstvo fokusira na analize i osnaživanje kapaciteta, s ciljem povratka značaja primarne zaštite.

Ovaj skup predstavlja značajan korak ka unapređenju sistema podrške porodicama sa decom sa smetnjama u razvoju, ističući ključnu ulogu Savetovališta Doma zdravlja Niš kao svetionika nade u ovoj važnoj oblasti.

 

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas