U niškoj hali „Čair“ uveliko se zahuktava Svetsko prvenstvo u boksu za žene, a naše devojke su već na početku takmičenja objasnile svestkim konkurentima da ne važi samo da Srbija ima najlepše žene već i najhrabrije. Neke od njih plasirale su se u četvrtfinale, a do nedelje ostaje da ih bodrimo do zlatne medalje. O njihovim uspesima, porazima, strahovima i nadama razgovarali smo sa čovekom koji je na čelu ženske bokserske reprezentacije Srbije svih uzrasta, selektorom Mirkom Ždralom.
On nam je rekao da nema svog favorita među bokserkama i da su oni jedan tim koji funkcioniše kao porodica duži vremenski period.
„Svakako imamo aktuelne šampionke Evrope od kojih je Kristina Kuluhova juče poražena u jednom meču koji je mogao i na jednu i na drugu stranu. To je pokazalo i ostalim devojkama da apsolutno nemamo nikakve povlastice što se tiče suđenja kao domaćinska ekipa što i dolikuje jednom Svetskom prvenstvu. Imamo Saru Ćirković, Nataliju Šardinu koje su naše olimpijke i imaju iza sebe rezultate koji opravdavaju ulogu favorita u njihovim mečevima“, kaže Ždralo.
On ističe da sportisti teško prihvataju poraze, jer je put koji prođu do ovako velikih takmičenja u smislu priprema, odricanja, zalaganja jako naporan i iscrpljujući.
„Kada dođe poraz mi kao trenerska ekipa, stručni štab i one kao bokserkeke ne mogu prihvatiti tek tako. Mi smo tu da ih podignemo i nastavimo dalje, jer ispred nas su velike stvari“, zaključuje selektor ženske bokserske reprezentacije Srbije.
Kako ste zadovoljni organizacijom u hali „Čair“ na Svetskom prvenstvu u boksu za žene?
„Organizacija Svetskog prvenstva u boksu za žene je na svetskom nivou kako dolikuje ovom takmičenju. Hala „Čair“ kao da je pravljena za boks, u ovoj hali se oseća taj duh boksa i znamo da je Niš grad boksa. Očekujem da se u narednim danima pojavi publika iz Niša u većem broju da podrži ove devojke i uopšteno ovo takmičenje koje apsolutno to zaslužuje i istorijsko je za Srbiju, jer se održava po prvi put u istoriji Srbije. Mislim da će hala ovih dana biti dosta popunjenija“, kaže Mirko.
Srbija ima predstavnice u svih 12 kategorija. Šta očekujete do kraja takmičenja?
„Srbija je izašla sa jednim reprezentativnim timom za ovaj nivo takmičenja i po kvalitetu i po brojnosti i zastupljenosti u svim kategorijama. Ovih dana devojke su svojim kvalitetom opravdale uloge reprezentativki Srbije zemlje domaćina i mnoge od njih su pobedile, a one koje su poražene su zaista mnogo u svojim mečevima pokazale zašto su članovi reprezentacije Srbije i opravdale pre svega ulogu reprezentativki Srbije“, naglašava on.
Da li ima treme među takmičarkama i šta im savetujete pred meč?
„Apsolutno jedan vid treme postoji. Strah od velikih očekivanja publike postoji kao i da opravdaju to što predstavljaju svoju zemlju ovde u Nišu. Većina su iskusne takmičarke koje imaju medalje sa evropski, omladinksih, svetskih, balkanskih prvenstava, a imamo tu i dve olimpijke. Mislim da se nose jako dobro sa tremom što pokazuju na samim mečevima“, kaže Mirko.
Devojke su krenule ofanzivno, da li Srbija ide ka zlatnoj medalji?
„Videćemo. Hajde prvo da dođemo do one istorijske medalje za Srbiju uopšteno, a sutra ćemo već imati priliku. Evo već imamo četiri bokserke koje su obezbedile tu borbu za medalju. Danas imamo pet naših učesnica koje će se boriti da uđu u četvrtfinalne mečeve koji se održavaju već sutra i hajde prvo da dođemo te prve medalje, a svakako da imamo ambicije i da osvojimo zlato“, ističe selektor ženske bokserske reprezentacije Srbije.
Da li je boks među ženama u Republici Srpskoj jednako popualran kao i u Srbiji poslednjih godina?
„Boks je u Republici Srpskoj na jednom zavidnom nivou u smislu saradnje, pre svega, sa Bokserskim savezom Srbije koji sarađuje sa svim savezima u regionu i zaista ta saradnja otvara mogućnosti za sve bokserke i boksere. Verujem da su naše devojke uzor svim bokserkama u Bosni i Hercegovini i celom regionu, pa tako i u Republici Srpskoj odakle je i Sara Ćirković, uostalom, odakle sam i ja“, kaže on.
Za Hercegovinu kažu da je „rasadnik“ talenata. Kakva je Vaša veza sa Hercegovinom?
„Ne delimo Bosnu na toliko delova, ali česti smo gosti u Trebinju i Hercegovini, podržavamo naš klub iz Nevesinja koji vodi Momir Brenjo koji je izuzetan, naš Srđan Govedarica koji je iz Gacka. U Trebinju imamo jako dobre klubove i podržavamo ih. Kao što ste rekli Hercegovina je jedan „rasadnik“ talenata, dobrih ljudi, dobre genetike. Hercegovina je svakako odlično mesto“, opisuje Ždralo.
Koliko se razlikuju treninzi u muškom i ženskom boksu?
„Ne postoje velike razlike, kada se uđe na ovakav takmičarski nivo. Proces je identičan, devojke treniraju isto koliko i muškarci i apsolutno su posvećene ovom sportu.“
Da li ste prvi put u Nišu i šta je ono po čemu ćete pamtiti Niš i halu „Čair“?
„Nisam prvi put u Nišu, Nišlije znam da su dobri domaćini i to ovde i pokazuju, ali svakako kao što sam rekao i na početku očekujem da Niš bude svestan veličine takmičenja koje se upravo dešava ovde, kvaliteta naših bokserki, našeg tima i da to održi na tribinama tako što će ove tribine biti pune kada boksuju naše bokserke i tako što će niška publika pokazati zašto je sjajan domaćin“, naglašava on.
Koja je Vaša poruka mladim devojkama koje žele da se bave boksom?
„Boks je veština koja se uči od malih nogu i apsolutno boks treba početi već sa 12, 14, 15 godina, ali svakako sve devojke i žene koje vole da se bave rekreativnim sportom boks je isto itekako izuzetan sport za rekreaciju i naši klubovi u Srbiji imaju zaista dobre trenere, podignuta je infrastruktura u svim gradovima, gradovi podržavaju boks i svakako da je boks nešto što trenutno živi u Srbiji“, rekao je za kraj našeg razgovora.
Kompletan intervju pogledajte na youtube kanalu Glasa juga.