Na katastarskom području sela Oreovac i Vrelo planirana je izgradnja solarne elektrane, a prvi korak ka realizaciji ovog projekta napravljen je danas na sednici Skupštine Opštine Pantelej. Većnici su dali pozitivno mišljenje na plan detaljne regulacije solarne elektrane “Gramada”, čime su se stekli uslovi da se plan uskoro nađe i pred odbornicima Grada Niša.
Na sednici Skupštine opštine Pantelej pozitivno je ocenjen plan detaljne regulacije kojim se omogućava da se na poljoprivrednom zemljištu u selima Oreovac i Vrelo gradi solarna elektrana “Gramada” na prostoru od oko pet hektara.
“Ovo će Opštini Pantelej doneti određenu vrstu prihoda, ali i gradu, a u pogledu energije imaće je više u tom delu“, kaže predsednik Opštine Pantelej Dragan Pavlović.
Ovo je samo jedan od ukupno četiri plana za solarne elektrane u Nišu, koje bi trebalo da doprinesu razvoju obnovljivih izvora energije i održivom razvoju grada. Pantelejska solarna elektrana nalaziće se na poljoprivrednom zemljištu u ataru Oreovca na skoro dva hektara, dok će podzemni vodovi koji spajaju elektranu sa razvodnim postrojenjem prolaziti kroz Vrelo. Osim u Oreovcu, solarne elektrane bi trebalo da budu izgrađene i u Donjoj Trnavi, Trupalu i kod Pasjače.
“Skupština opština Pantelej daje prethodno mišljenje i saglasnost na urbanistički plan i ono što će uslediti je usvajanje tog dokumenta na SG Niša jer smatramo da Pantelej treba da živi u skladu sa evropskim standardima o obnovljivim izvorima energije, te smo svakako podržali taj predlog”, objašnjava predsednik Skupštine opštine Pantelej Saša Novićević.
Na sednici je doneta odluka i o izmeni lokalnog akcionog plana zapošljavanja Opštine Pantelej do 2026. godine zbog usklađivanja sa republičkim.
“Povećani su iznosi za samozapošljavanje koje Opština dodeljuje. Sada se za samozapošljavanje izdvaja 380.000 dinara, dok će za lica sa invaliditetom biti 430.000 dinara. Uskoro ćemo raspisati javni poziv na koji će građani sa područja GO Pantelej moći da se jave“, kaže Pavlović.
Na sednici Skupštine Opštine Pantelej opozicija je predložila dopunu dnevnog reda sa dve dodatne tačke. Jedna od njih, koja se ticala izmena odluke o mesnim zajednicama, uvrštena je u dnevni red, ali je odbornici vladajuće većine nisu usvojili. Druga tačka, koja je izazvala dužu polemiku, odnosila se na izmene Statuta Opštine Pantelej s ciljem omogućavanja organizovanja zborova građana. Ovaj predlog, međutim, nije ni uvršten u dnevni red.
Kako je objasnila odbornica Narodnog pokreta Srbije Marija Đorđević, tražili su da se izbrišu ograničavajuće odredbe koje onemogućavaju da se zborovi građana zaista održe i da imaju zakonsku težinu.
“Intencija građanstva i moja lična bila je da sva okupljanja i izražavanja stavova, mišljenja i rešenja nekih komunalnih problema dovedemo u zakonske i statutarne okvire koji će omogućiti da taj institut funkcioniše. Vladajuća većina nije imala sluha. Formalni razlozi koji su navedeni apsolutno ne stoje. Uvek možete pronaći neki razlog da neka tačka ili zarez nisu postavljeni na mestu“, rekla je Đorđević.
Kako su rekli iz opozicije, građani će sada pokrenuti građanske inicijative i sakupljati potpise za promenu Statuta, a okupljanja će se nastaviti, iako bez formalnog statusa zborova.
Slične zamerke izneo je i Nikola Ilić, šef odborničke grupe Narodnog pokreta Srbije, koji je naveo da je sadašnji Statut obesmišljen jer dozvoljava da samo predsednik opštine saziva zbor, i to uz podršku čak 10% birača – što znači oko 4.500 ljudi.
“To je ceo jedan stadion koji je potreban za sazivanje zbora. Cilj je bio da se ta stavka zameni, da se smanji na optimalan broj i da zbor mogu da sazovu građani, a ne samo predsednik. Mi kao predstavnici građana želeli smo da njihove želje iznesemo na Skupštini, očekivali smo da će vladajuća većina se prikloniti tome, jer nisu u pitanju zahtevi opozicije, ali nisu imali sluha“, rekao je Ilić.
Predsednik Opštine Dragan Pavlović naveo je da su izmene Statuta Grada iz 2019. godine zapravo oduzele opštinama pravo da osnivaju mesne zajednice, kao i da je racionalnije da opštine dobiju veća ovlašćenja, nego da se insistira na formiranju zborova.
“Ako imamo mesne zajednice i izbore za njih, onda nam gradske opštine uopšte nisu potrebne. Smatram bitnijim da možemo da radimo saobraćajnice, uređujemo međublokovske prostore, imamo investicionu izgradnju od 7 do 10 miliona dinara. To potrebama građana više znači nego da usvojimo osnivanje zborova“, zaključio je Pavlović.