Na centralnom trgu u Nišu danas je donet „Studentski edikt“, dokument koji, kako su istakli studenti, predstavlja zavet budućnosti i viziju države u kojoj žele da žive. Ovaj edikt je usvojen na velikom studentskom protestu kojem su prisustvovali mladi i građani iz raznih delova Srbije.
U uvodnom delu „Studentskog edikta“ istaknuto je da je Niš grad u kojem su se kroz istoriju rađale velike ideje i promene, te da su studenti i građani doneli ovaj dokument kao izraz vrednosti za koje se bore.
Edikt je podeljen na osam odeljaka: „O slobodi“, „O državi“, „O pravdi“, „O mladosti“, „O dostojanstvu“, „O znanju“, „O solidarnosti“ i „O budućnosti“.
O slobodi: „Srbija je zemlja slobodnih ljudi. Sloboda nije milost već osnovno pravo neodvojivo od dostojanstva svakog građanina. Ona je temelj našeg demokratskog društva, zakona, reči i misli.“
O državi: „Država je zajedničko dobro svih građana. Institucije moraju služiti narodu i biti temelj poverenja, a ne instrument moći pojedinaca. Zakon mora biti vrhovni autoritet, a politička funkcija značiti službu, a ne privilegiju.“
O pravdi: „Pravda je osnova slobodnog društva. Nezavisno sudstvo, slobodni mediji i institucije moraju delovati po zakonu, a ne pod političkim pritiskom. Jednakost mora biti stvarnost za svakog građanina Srbije.“
O mladosti: „Mladi nisu samo naslednici Srbije, već njeni ustavobranitelji. Studenti, kao nosioci ove borbe, čuvaju vrednosti na kojima treba da počiva društvo. Mladost Srbije traži sistem zasnovan na trudu i znanju.“
O dostojanstvu: „Zalažemo se za društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca. Dostojanstvo podrazumeva da niko ne bude ponižen zbog svojih stavova. Srbija mora biti zemlja u kojoj se znanje vrednuje više od poslušnosti, gde mladi vide budućnost.“
O znanju: „Znanje je temelj napretka svakog društva. Srbija mora ulagati u nauku, istraživanje, obrazovanje i kulturu. Univerziteti moraju biti nezavisni centri izvrsnosti, a ne poligoni za kupovinu diploma i političke uticaje.“
O solidarnosti: „Putevi naših gradova, od Niša do Novog Sada, od Beograda do Kragujevca, svedoče o snazi narodnog jedinstva. Solidarnost postaje naš zavet i naša snaga, koju ćemo braniti i negovati. Srbija nije skup podeljenih interesa, već zajednica građana sa vizijom budućnosti.“
O budućnosti: „Neka ovaj edikt bude naše obećanje jedni drugima – da ćemo graditi državu koja pripada svima, gde će svako dete moći da sanja velike snove. Državu u kojoj će pravda i sloboda biti jače od bilo kog pojedinca, u kojoj će vlast služiti narodu, a ne obrnuto.“
Okupljanje je počelo jutros u 9 časova. Kako su rekli studenti 18 sati nije slučajno. To je pozivni broj za Niš, ali i poziv za promenu koja je potrebna, prelazak iz apatije u akciju, iz ćutanja u glasnu borbu za bolju budućnost.