Početna » U Nišu prvi put na jednom mestu sablje Ilije Birčanina i srpskih vojvoda Radomira Putnika i Živojina Mišića, ordenje i zastave (VIDEO)

U Nišu prvi put na jednom mestu sablje Ilije Birčanina i srpskih vojvoda Radomira Putnika i Živojina Mišića, ordenje i zastave (VIDEO)

0
Zastave kojima se predvodila srpska vojska do slobode, sablje Ilije Birčanina i srpskih vojvoda Radomira Putnika i Živojina Mišića, ordenje srpskih heroja i još mnogo eksponata kojima je osvajana sloboda i učvršćivana srpska državnost se nalaze u posedu Vojnog muzeja u Beogradu.

Svi ovi eksponati, kao i tursko naoružanje, Vojni muzej je odlučio da prikaže Nišlijama u Domu Vojske Srbije. Izložba autora Vuka Obradovića, višeg kustosa Vojnog muzeja, predstavlja 220 godina od početka borbe za novu i modernu srpsku državu.

“Ovde je izložena sablja Ilije Birčanina, ali i sablje vojvode Putnika i vojvode Živojina Mišića, a one su neprocenjive vrednosti”, kazao je Obradović.

Svi što je izloženo ovde pokazuje borbu srspkog naroda poslednjih 220 godina, odnosno predstavljeni su ključni momenti u toj viševekovnoj borbi, kada je ne samo naša državnost i samostalnost, već je često bio ugrožen i biološki opstanak srpskog naroda. Veliki deo izložbe čine i srpske zastave.

„Zastava je simbol vojske, a vojska se zajedno sa narodom borila za slobodu, tako da su ovde predstavljene zastave kojima se ovaj narod borio za slobodu“, objašnjava Obradović.

Posetioci imaju priliku da vide rekonstrukcije zastava koje se inače čuvaju u depou Vojnog muzeja, predstavljajući simbole borbe srpske vojske kroz istoriju. Među eksponatima su vojvođanske zastave, poklonjene vođama Prvog srpskog ustanka, čija se vrednost ogleda u činjenici da nijedna Pukovska zastava srpske vojske iz balkanskih ratova i Prvog svetskog rata nije zarobljena od neprijatelja.

„Bez obzira što je srpska vojska u jednom momentu bila na rubu uništenja, vojnici su zadnjim snagama, žrtvujući često i svoje živote, branili zastavu“, naglašava Obradović.

Izložba je deo šireg projekta Vojnog muzeja koji ima za cilj da istakne ključne momente borbe za srpsku državnost kroz proteklih 220 godina. Osim Prvog i Drugog srpskog ustanka, posetioci imaju priliku da se upoznaju sa ratovima za oslobođenje 1878., Balkanskim ratovima, Prvim i Drugim svetskim ratom, kao i borbom protiv NATO agresije.

“Ova izložba Vojnog muzeja govori mnogo o istoriji Srbije. Ona je nažalost specifična. To je istorija jedne borbe, borbe za slobodu naroda i slobodu čoveka. Od 1804. do 1815. godine narod je stradao u srpskoj revoluciji. To nije bila samo borba za slobodu, to nije bio samo srpski ustana, već jedna socijalna revolucija koja zaista obeležava početak 19 veka, ali koja se utkala u Sretenjsi ustav, koji takođe danas obeležavamo”, rekao je istoričar Goran Milosavljević i dodao da Srbija ima bogatu istoriju, a ova izložba govori ne samo o vojci već o istoriji srpskog naroda, ali i drugih naroda koji u njoj žive.

Postavku najvrednijih eksponata srpske vojske, uz brojna umetnička dela, Nišlije mogu da posete do 15. marta u galeriji Doma Vojske“ i da se upoznaju sa bogatom istorijom i simbolima borbe za slobodu srpskog naroda.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Glas Juga (@glas_juga)

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas