Početna » U Sićevu otvorena 62. Likovna kolonija – obeležava se 120 godina od prve jugoslovenske umetničke kolonije

U Sićevu otvorena 62. Likovna kolonija – obeležava se 120 godina od prve jugoslovenske umetničke kolonije

0

Tradicionalna Likovna kolonija u Sićevu još jednom je okupila umetnike u najživopisnijem niškom selu. Ove godine, posebna pažnja posvećena je jubileju – 120 godina od Prve jugoslovenske umetničke kolonije, čija je inicijatorka bila znamenita slikarka Nadežda Petrović.

„Ove godine devetoro umetnika prvi put učestvuje u koloniji. Nastojimo da svake godine dovedemo nove stvaraoce kako bi što više njih upoznalo Sićevo i samo nasleđe kolonije. Biće to umetnici različitih izraza – slikari, fotografi, grafičari. Imamo i jednu gošću iz inostranstva, umetnicu Anu Slugu iz Ljubljane, a ostali dolaze iz Beograda, Kraljeva, Loznice, Grdelice i dvoje iz Niša,“ istakla je Milica Todorović, umetnički direktor kolonije.

Umetnici stvaraju inspirisani prirodom i istorijom Sićeva i Niša, a publika je dobrodošla da ih poseti i prisustvuje stvaranju umetničkih dela.

Poseban deo ovogodišnjeg programa predstavlja dokumentarna izložba nastala na osnovu starih fotografija i razglednica iz perioda oko 1905. godine, koja rekonstruiše izgled Niša i Sićeva u vreme kada je Nadežda Petrović prvi put dovela umetnike u ove krajeve.

„Sićevo je krajem XIX veka bilo vrlo napredno selo, poznato po vinogradarstvu i zadrugarstvu. Čak dvojica Sićevaca bili su članovi Narodne skupštine u vreme kralja Milana. Hteli smo ovom izložbom da prikažemo kako je izgledalo mesto u vreme kada je ovde nikla prva umetnička kolonija,“ dodala je Todorović.

U okviru svečanog otvaranja prikazan je i video-rad niškog umetnika Aleksandra Devića koji je, uz pomoć savremenih tehnologija i veštačke inteligencije, oživeo fotografije starog Niša i Sićeva.

„U filmu prvi put možemo videti Nadeždu Petrović i Milanu Branović, kao i žitelje Niša i Sićeva iz tog vremena. Muziku za film komponovao sam uz pomoć veštačke inteligencije – akustična gitara daje savremenu notu i pravi spoj starog i novog“, kazao je Dević.

Učesnike kolonije u Gradskoj kući ugostili su zamenik gradonačelnika Luka Gašević i većnica za kulturu Ivana Cvetković.

„Ovo je najstarija manifestacija u regionu i mi smo kao grad ponosni na to. Svim učesnicima kolonije želim prijatan boravak i uspešan rad,“ poručio je zamenik gradonačelnika Luka Gašević.

Foto: Grad Niš

Kolonija u Sićevu traje od 1. do 10. septembra, a nastala dela biće predstavljena javnosti u novembru, na izložbi u Paviljonu Niške tvrđave.

Zapratite Glas Juga na Facebook-u i Instagram-u

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas