U četvrtak, 29. avgusta, u 20 sati, Oficirski dom u Nišu biće domaćin otvaranja izložbe „100 od 1000 dela iz fonda Likovne kolonije Sićevo“, povodom obeležavanja 60 godina održavanja ove značajne likovne manifestacije.
Izložba je pažljivo koncipirana da prati hronološki razvoj Kolonije, ilustrujući njene osnovne karakteristike – jugoslovenski i međunarodni karakter, otvorenost za umetnike različitih vokacija i stilskih opredeljenja. Postavka će biti realizovana u dve faze: prva faza obuhvata dela nastala do 1994. godine, dok će druga faza prikazivati dela iz poslednjih trideset godina i trajaće od 19. septembra do 10. oktobra. Autor izložbe je Milica Todorović, muzejski savetnik.
Izložba pruža uvid u recentna kretanja u umetnosti na našim prostorima, od šezdesetih godina prošlog veka do danas. Predstavljeni su različiti pravci i stilovi, uključujući enformel, onirično i metafizičko slikarstvo, novu figuraciju, retro stilove osamdesetih, postmoderne tendencije, kao i novog poimanja klasične slike i elektronske slike, odnosno videa. Likovna kolonija Sićevo bila je domaćin brojnim umetnicima koji su reprezentovali raznolike pravce i stilove umetnosti.
Ideja o okupljanju umetnika u Sićevu, koju je predložila poznata srpska slikarka Nadežda Petrović i realizovana 1905. godine kao Prva jugoslovenska umetnička kolonija, obnovljena je 1964. godine. Osnivanjem Likovne kolonije Sićevo, postavljena je osnova za jednu od najdugovečnijih likovnih manifestacija u Srbiji.
Sićevo je, od svog osnivanja, bilo otvoreno ne samo za slikare, već i za vajare i grafičare, što je razlikovalo ovu koloniju od drugih sličnih manifestacija u to vreme. Trenutno, fond Likovne kolonije broji tačno 1000 umetničkih dela, od kojih se 88 čuva u Narodnom muzeju u Nišu, dok je preostalih 912 u kolekciji Galerije savremene likovne umetnosti. Galerija, koja vodi sve poslove realizacije Kolonije od svog osnivanja 1970. godine, ističe da je fond Sićevačke kolonije obiman i autentičan, sa značajnim umetničkim i istorijskim vrednostima.
„Fond Likovne kolonije Sićevo je obiman, autentičan i po svojim istorijskim i umetničkim osobenostima izuzetno vredan. Iako su organizatori Kolonije omogućili umetnicima slobodu u izboru tema i motiva, mnogi autori su reagovali na sredinu u kojoj su stvarali, koristeći istorijsko i kulturno-umetničko nasleđe ovog kraja ili prirodni ambijent Sićevačke klisure“, saopštila je Galerija savremene likovne umetnosti.
Izložba „100 od 1000 dela iz fonda Likovne kolonije Sićevo“ sadrži radove umetnika različitih generacija, od Ivana Tabakovića i Mihaila Petrova do savremenih umetnika kao što su Ksenija Divjak, Mića Popović, Boško Karanović, Bato Mihailović, Stojan Ćelić i Leonid Šejka. Iako izložba prikazuje samo deo fonda, ona pruža vredan uvid u značaj Kolonije i podseća na neophodnost stalne prezentacije ovog umetničkog blaga.
Galerija savremene likovne umetnosti poziva sve ljubitelje umetnosti da prisustvuju otvaranju i dožive bogatstvo i raznovrsnost umetničkog stvaralaštva koje nudi Likovna kolonija Sićevo.