Početna » Varošica Svrljig poznata je po siru, jagnjetini, ali i Borku travaru

Varošica Svrljig poznata je po siru, jagnjetini, ali i Borku travaru

0
Varošica Svrljig poznata je po siru, jagnjetini, ali i Borku travaru. Tako su komšije zvale sada već pokojnog Borislava Cvetkovića, nekada poznatog vidara iz ovog kraja, koji je nastavio tradiciju pretka Stojana Čučila, nadaleko čuvenog travara još iz doba turaka.

Prenošenje znanja s kolena na koleno nastavilo se u sledećim generacijama. Od Borka je unuk Vlastimir Cvetković, , učio da prepozna lekovitu travku i da priremi čajne mešavine.

“Još se sećam situacije z daleke 1958. godine, kada sam upoznao profesora Jovana Tucakova, priča Vlastimir Cvetković.

 

“On je sa saradnicima, dr. Smodlakom i profesorom Vulovićem, došao da uz pomoć deda Borka pronadje neke retke biljke. Deda i ja iza njih. U jednom trenutku deda je povikao: Eheeej, profesori, evo biljke koju tražite! Tucakov je samo odmahnuo glavom, jer je bio ubedjen da ne može da uspeva na toj nadmorskoj visini. Deda je bio uporan ,pa je profesor uzeo knjigu i posle provere, morao da prizna da je u pravu. Pošto sam ubranu biljku ja odneo do profesora Tucakova, potapšao me je po ramenu i rekao da ću ako budem slušao dedu i marljivo učio i njega da nadmašim.”

Vlastimir Cvetković u polju, foto: Privatna arhiva

To se nije ostvarilo! Bez obzira što je Vlastimir želeo da završi farmaciju, životni put ga je odveo na drugu stranu tako da je diplomirao zaštitu na radu. Ali, ljubav prema lekovitom bilju je ostala tako da se sada isključivo bavi fitoterapijom. Vlasta danas zna da prepozna 600 biljnih vrsta, dok lekovite mešavine spravlja od 252 trave koje bere na Vlasini, Ozrenu, Rtnju i Svrljiškim planinama. Tradiciju nije nastavio sam, nesebično mu pomažu supruga Suzana, sin Vladimir i ćerka Emilija.

“Čuvene rečenica mog dede je bila da u prirodi ima lek za svaku boljku, al treba da ga nadješ. U njegovu čast te reči smo odštampali na ambalaži svake biljne mešavine koju proizvedemo”, rekao je Vlastimir.

I ako je u narodu bio poznat kao travar, deda Borko je sve do 1958. godine radio bez papira. Vlast ga je zbog toga proglasila nadrilekarom. Kad je to saznao profesor Tucakov ga je pozvao u beogradski Institut za proučavanje lekovitog bilja. Pred stručnjacima je pokazao da, iako nepismen, ne samo poznaje brojne biljke i njihove osobine, nego i latinske nazive.

Na osnovu onoga što su mi preneli preci, kao saznanja koje sam stekao, deca i mladi najčešće oboljevaju od upale grla i bronhija, imaju problema sa varenjem i muče ih kožne bolesti. Sredovečni kubure sa bronhijama, krvnim sudovima, bubrezima, bešikom, prostatom, venama i cirkulacijom -priča Vlastimir i dodaje da, po njegovom mišljenju, bez saradnje tradcionalne i zvanične medicine nema zdravlja naroda.


Ovaj tekst je deo projekta koji je sufinansiran od Opštine Svrljig na javnom konkursu za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja za pojedinačna davanja u 2023. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektom nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas