Početna » Zanimljive teze niških univerzitetskih profesora: Inovacije – put ka održivoj konkurentnosti

Zanimljive teze niških univerzitetskih profesora: Inovacije – put ka održivoj konkurentnosti

0
U svetu gde se ekonomska konkurencija neprestano zaoštrava, istraživači i univerzitetski profesori prof. dr. Igor Novaković i prof. dr. Slobodan Cvetanović izneli su zanimljive nalaze u svojoj studiji pod nazivom „Inovativnost i održiva konkurentnost“.

Poslednjih decenija, interesovanje ekonomista za fenomen inovacija i inovativnosti naglo je poraslo. Smatra se da su inovacije ključne za privredni rast i unapređenje konkurentnosti zemalja. Ipak, put ka razumevanju ovih pojava nije jednostavan. Od neočekivanih tržišnih nedostataka do izazova u finansiranju, proces inovacija zahteva pažljivu analizu i podršku.

Prof. dr Igor Novaković

„Inovatori moraju biti podržani u ulaganju finansijskih i ljudskih resursa u aktivnosti koje zahtevaju visok nivo rizika i kapitalne investicije. Samo na taj način možemo osigurati da nove ideje donose profit“, objašnjava profesor Novaković.

Nacionalna konkurentnost, prema definiciji ekonomskog stručnjaka Portera, zavisi od sposobnosti zemlje da generiše inovacije i održi prednost u odnosu na druge zemlje. Međutim, definicije konkurentnosti variraju, što dodatno otežava analizu.

„Konkurentnost jedne zemlje može se meriti na različite načine, ali u suštini se svodi na to kako ta zemlja koristi svoje resurse kako bi proizvela robu i usluge“, ističu autori.

Autori istraživanja, kroz tri ključna aspekta, analiziraju bitne dimenzije inovativnosti i konkurentnosti za opstanak i razvoj savremene ekonomije. Njihova studija postavlja osnovu za razumevanje kako inovacije i konkurentnost funkcionišu u kontekstu globalnih strategija održivog razvoja. Istovremeno, oni kritički propituju osnovne pojmove i kategorije korišćene u savremenoj ekonomskoj teoriji, ukazujući na potrebu za radikalnim promenama u paradigmi.

„Svojom studijom, autori su ne samo produbili naše razumevanje inovacija i konkurentnosti, već su i istakli neophodnost promena u našem pristupu ovim konceptima“, izjavio je sociolog Ljubiša Mitrović, naglašavajući važnost ovog istraživanja za budućnost ekonomske misli.

On je dodao da naša planete ne sme biti privatna svojina, u monopolu ni jedne države i vlade, korporacije.

“Mi smo je pozajmili od predaka i treba da je očuvano predamo unicima. Maćehinski odnos prema njoj ostavlja katastrofalne posledice na budućnost čoveka i čovečanstva”, zaključio je prof. Mitrović.

Ova studija, sa svojim originalnim pristupom i dubokom analizom, ne samo da donosi nova saznanja o inovacijama i konkurentnosti, već postavlja temelje za dalje istraživanje i promene u ekonomskoj paradigmi. Uzimajući u obzir sve ovo, jasno je da su inovacije i konkurentnost ključni faktori koji će oblikovati našu ekonomsku budućnost.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas