Grejna sezona u Nišu zvanično je završena danas, 15. aprila, u skladu sa važećom odlukom Grada i vremenskim uslovima koje je najavio Republički hidrometeorološki zavod, potvrdio je direktor Toplane. Ipak, ukoliko se u narednom periodu temperatura spusti ispod uobičajenih aprilskih vrednosti, grejanje će biti reaktivirano, a sistem će ostati u pripravnosti sve do 3. maja.
„Na osnovu dugogodišnje prakse i pravila, grejna sezona traje od 15. oktobra do 15. aprila. Ipak, ukoliko temperatura padne ispod proseka, u obavezi smo da nastavimo grejanje do 3. maja. Građani mogu biti mirni – naši sistemi su spremni da reaguju u svakom trenutku“, rekao je v.d. direktora Gradske toplane, Živojin Tasić.
Osvrćući se na proteklu sezonu, istakao je da je ona bila jedna od najuspešnijih do sada – bez značajnih havarija, uz mali broj pritužbi korisnika i kontinuirano noćno grejanje kad je bilo potrebno.
„Ponosni smo na to što nismo imali ozbiljnije zastoje, a naši sugrađani su prepoznali posvećenost i trud zaposlenih. To nam je motivacija da budemo još bolji“, poručio je.
Tokom letnjih meseci Toplana ulazi u fazu priprema za narednu grejnu sezonu. U planu su brojni infrastrukturni i ekološki projekti. Među njima se izdvaja zamena toplovodne mreže u ulicama Vojvode Tankosića, Vojvode Mišića i Hilandarskoj.
Takođe, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Gradom Nišom, realizovaće se konverzija tri kotlarnice – Knjaževačka, Pantelej i ona u školi „Mika Antić“ – sa mazuta i tečnog goriva na gas. Projekat finansira Ministarstvo sa 80%, Grad sa 20%, dok se treća konverzija sprovodi iz sopstvenih sredstava.
Pored toga, u partnerstvu sa UNDP-jem, radiće se na uvođenju obnovljivih izvora energije – postavljanjem solarnih panela na kotlarnici „Majakovski“, koji će omogućiti grejanje sanitarne vode putem sunčeve energije, umesto korišćenja gasa tokom cele godine.
„Važno je da građani znaju da se okrećemo ka održivim i čistijim izvorima energije, a svi planirani projekti su već finansijski obezbeđeni. Većinu sredstava dobili smo kroz državne i međunarodne grantove“, istakao je Tasić.
Kada je reč o ceni grejanja, u Toplani ne očekuju promene u narednom periodu. Štaviše, ukoliko se svetsko tržište stabilizuje, moguće je čak i pojeftinjenje grejanja.
„Ukoliko dođe do pada cena gasa, što očekujemo, spremni smo da snizimo cenu grejanja našim korisnicima“, naglasio je.
Trenutno, sistem daljinskog grejanja u Nišu koristi više od 30.000 domaćinstava, što predstavlja veliki i ozbiljan energetski sistem.
„Naš cilj je da svake godine unapređujemo uslugu, da budemo sigurni, pouzdani i da naši korisnici uvek imaju tople domove – kao što je to bio slučaj i ove sezone“, zaključio je direktor Toplane.