KARAVAN #mojepravodaznam, posetio je Niš i u razgovoru sa stanovnicama ovog grada upoznao ih sa pravima koje imaju u ginekološko-akušerskim klinikama u našoj zemlji. Istraživanje je pokazalo da je većina pacijentkinjakroz proceduru indukovanog pobačaja prolazila samostalno, a da je prilikom izbacivanja ploda izostala asistencija zdravstvenih radnika.
„Želimo da podignemo svest kod građanki i upoznamo ih sa njihovim pravima tokom boravka u Ginekološko-akušerskim klinikama. Fokusirali smo se na temu idukovanih pobačaja, kao omaž jednom hrabrom istupu Milice Filipović, a onda i hiljade žena koje su je podržale i posvedočile o svom iskustvu „za nepoverovati“. Shvatile smo da ženama moramo da prenesemo poruku da se zauzmu za sebe, čak i kada su ranjive. Možde je baš tada pravi trenutak da zaštite svoja prava“, istakla je Sanja Radivojević, iz beogradskog Centra za ljudska prava.
„To je zato jer se većina komplikovanih slučajeva šalje u centralnu kliniku u Beogradu. Mali je procenat bio svedočenja žena da su ovakvom tretmanu bile izložene u Nišu. Da li je to zato što nisu bile dovoljno podstaknute da o tome progovore, ili je zaista praksa bolja nego u Beogradu, mi to ne znamo. Ono što je sigurno je da kampanja neće stati, potrajaće dovoljno da dopremo do dovoljnog broja žena“, rekla je Radivojević.
„Naša borba se nastavlja. Obilazimo gradove u Srbiji sa željom da na licu mesta osnažimo i informišemo pacijentkinje o njihvim pravima i kroz direktan razgovor čujemo i razmenimo iskustva i informacije“, ističu.