Početna » Sećanje na čoveka koji je istakao srpsku zastavu i povikao: „Niš je naš!“. Venac na grobu Todora Stankovića

Sećanje na čoveka koji je istakao srpsku zastavu i povikao: „Niš je naš!“. Venac na grobu Todora Stankovića

0

Dan oslobođenja od Turaka obeležen je na Starom groblju, polaganjem venaca na grob Todora Stankovića, koji je istakao srpsku zastavu 11. januara 1878. godine na Stambol kapiji Niške tvrđave. Ovo je treća godina kako se pored Spomenika oslobodiocima Niša na Trgu kralja Milana, ovaj dan obeležava i na Starom groblju.

Izbor da se i na Starom groblju obeležava Dan oslobođenja Niša od Turaka predstavlja korak ka tome da Staro groblje postane memorijalni park. To je nešto što već dugi niz godina najavljuje rukovodstvo grada Niša, ali to je za sada daleko od realizacije.

„Jako se radujemo što se sad ovde obeležava oslobođenje Niša od Turaka, pogotovo što je on, kao naš prevodilac za turski jezik, veoma hrabro učestvovao i organizovao Srbe u to vreme, zajedno sa Koletom Rašićem. Kao mlad čovek je ulazio u Tvrđavu kao izaslanik da pregovara sa Turcima uoči njihove predaje”, navela je Ružica Spasić, praunuka Todora Stankovića.

Njen otac je SANU poklonio rukopis Todora Stankovića „Uspomena”, gde, kao direktan učesnik oslobađanja Niša, iz prvog lica opisuje dalji sled događaja.

„Moj tata je tokom ’90-ih poklonio Todorov rukopis Biblioteci Akademije nauka. Knjiga je objavljena uz pomoć istoričarke Lilić i oduševljena sam njegovim načinom opisivanja cele te borbe oko oslobađanja Niša, dogovaranja sa knezom Milanom i tog procesa gde su njega kao mladog čoveka i kao jedinog prevodioca za turski jezik slali u Tvrđavu da bude nosilac te povelje koju Turci treba da potpišu”, dodala je Ružica.

Srđan Veselinović, veteran herojske 125. motorizovane brigade ističe da je Todor Stanković, uz Koleta Rašića i Petra Ikonomovića jedna od najvažnijih ličnosti u istoriji grada Niša.

„Todor Stanković nije bio običan vojnik, bio je jedan od bitnih ustanika, član naše tajne organizacije Niškog komiteta, i on je poznat po tome, što posle četiri veka ropstva, stavio srpsku zastavu na Tvrđavu. Poznate su scene vojnika na Ivo Džimi i Rajstagu, ali da je ovo neko slikao bila bi izuzetna fotografija, kako Todor Stanković sa svojim saborcima postavlja srpsku zastavu na Nišku tvrđavu”, poručio je Veselinović.

Todor Stanković je rođen 13. februara 1852. godine u Nišu. Bio je nacionalni radnik i srpski konzul u Prištini, Skoplju, Bitolju i Solunu. Učesnik je svih ratova od 1876. do 1918. Rođen je 13. februara 1852. u Nišu.

U Nišu je završio školu i dobro je naučio turski jezik. Rano se posvetio radu na nacionalnom oslobođenju i kulturnom uzdizanju svoga naroda.

Delovao je kao generalni konzul, sreski načelnik i narodni poslanik mnogo godina. Pri vojsci je bio rezervni konjički potpukovnik. Istaknuti je srpski nacionalni radnik u Staroj Srbiji i Makedoniji. Nosilac je više domaćih i stranih odlikovanja. Primio je 1903. godine, kao rezervni konjički major, „Medalju za vojničke vrline“. Odlikovan je 1921. godine ordenom Sv. Save prvog stepena. Preminuo je 15. jula 1925. godine u Beogradu.

Položeni venci i na Spomenik oslobodiocima na Trgu kralja Milana

Polaganjem venaca na Spomenik oslobodiocima na Trgu kralja Milana, zvanično je obeležen Dan oslobođenja Niša od Turaka. Vence su položili predstavnici rukovodstva grada, boračkih organizacija, političkih organizacija, potomci boraca, predstavnici vojske i policije i drugi građani.

Centralni događaj obeležavanja se održava kod Spomenika Oslobodiocima Niša. Na njemu je predstavljen vojnik Moravac na konju, u prirodnoj veličini. Konjanik – „Vesnik slobode” drži zastavu slobode na kojoj su četiri „S“.

Autor ove monumentalne skulpture je Antun Augustinčić, zagrebački vajar, a sam spomenik je jedno od najznačajnijih ostvarenja novije jugoslovenske skulpture, i stavljen je pod zaštitu zakona 1983. godine.

Spomenik je otkriven 28. juna 1937. godine, na dan proslave 60-godišnjice oslobođenja Niša od Turaka.

Povodom ovog dana Grad Niš dodeljuje i priznanje „11. januar“, istaknutim pojedincima i kolektivima.

Ovogodišnji dobitnici priznanja su Sporski centar „Čair”, „Narodne novine”, redovni profesor Igor Milanović, posthumno, legendarni rukometni golman, trener i selektor iz Niša Zoran Tuta Živković i pomoćnik direktora Neurohirurgije prof. dr Nebojša Stojanović.

Pročitajte još…

Na današnji dan, posle pet vekova ropstva, Niš je ponovo postao srpski

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas