Pravoslavni vernici danas započinju Vaskršnji post, najduži i najstroži post u crkvenoj godini, koji traje 48 dana – od 3. marta do 19. aprila. Ovaj post naziva se i Veliki post, jer ima izuzetnu duhovnu važnost, pripremajući vernike za Vaskrsenje Isusa Hrista.
Pravila i simbolika svake sedmice posta
🔹 Prva sedmica – Čista nedelja
Naziv ukazuje na duhovno i fizičko očišćenje. Uobičajeno je da se u ovom periodu sprema kuća, a veruje se da je dobro započeti velike poslove, jer će biti uspešni.
🔹 Druga sedmica – Pačista nedelja
Preporučuje se strogi post na vodi od ponedeljka do petka, dok je u subotu i nedelju dozvoljena hrana spremljena na ulju.
🔹 Treća sedmica – Krstopoklonska nedelja
Tokom ove sedmice, vernici se poklanjaju Časnom krstu, podsećajući se na Hristovo stradanje. Ovo je period kada bi trebalo izbegavati iskušenja i posvetiti se molitvi.
🔹 Četvrta sedmica – Sredoposna nedelja
U ovom periodu vernici se suzdržavaju od ružnih reči i posvećuju radu i duhovnom miru.
🔹 Peta sedmica – Gluva nedelja
Naziv potiče od verovanja da je vreme za tišinu i pokajanje. U ovom periodu, crkva zabranjuje veselja, pesme i muziku.
🔹 Šesta sedmica – Cvetna nedelja
Obeležava se sećanjem na Hristov ulazak u Jerusalim. Simbolika cveća i biljaka u ovoj sedmici je snažna – ne preporučuje se sejanje cveća, jer se veruje da neće doneti plod.
🔹 Sedma sedmica – Stradalna nedelja
Poslednja sedmica posta posvećena je molitvi, strogom postu i pokajanju. Obeležava Hristovo stradanje, koje kulminira Velikim petkom i subotom.
Pravila ishrane tokom posta
Vernici koji poste ceo post, pridržavaju se posta na vodi, osim subotom i nedeljom, kada je dozvoljena hrana spremljena na ulju i konzumiranje vina.
Na praznike Blagovesti i Cveti, crkva dozvoljava konzumiranje ribe. Ipak, mnogi vernici poste samo prvu i poslednju nedelju, i to uglavnom na vodi.
Vaskršnji post nije samo telesno odricanje, već i prilika za duhovno uzdizanje, molitvu i praštanje, kako bi se najveći hrišćanski praznik Vaskrs dočekao sa čistim srcem.