Početna » I posle 25 godina pitamo: ZAŠTO? Sećanje na žrtve i razorne posledice

I posle 25 godina pitamo: ZAŠTO? Sećanje na žrtve i razorne posledice

0

Dvadeset i pet godina je prošlo od kobnog NATO bombardovanja Niša, ali se sećanje na tu tragediju još uvek nosi težinu gubitka. Šesnaest civila izgubilo je svoje živote, dok je osamnaestoro teže povređeno, ostavljajući trajne ožiljke u srcima njihovih porodica i zajednice kojoj su pripadali.

Niš je te kobne godine bio meta kasetnih bombi, koje su pogodile centar grada – Univerzitet, pijacu, autobusku stanicu i Klinički centar. Među žrtvama, posebno bolno mesto zauzima Šumatovačka ulica, gde su najviše Nišlija stradali od razornih udara. Među njima je bila i trudnica Ljiljana Spasić (26), koja je postala simbol najmlađe žrtve bombardovanja ovog grada, dok je najstariji bio osamdesetšestogodišnji Trifun Trifunović.

Sećanje na Ljiljanu

„Zapitali smo se nebrojeno puta kako bi nam izgledao život da nije bilo tog tragičnog dana. Imali bismo ćerku koja bi bila lekar i unuku koja bi sad punila 25 godina. Svake godine brojimo koliko godina bi imala naša unuka da je imala sreću da se rodi. Ne prođe dan, a da se ne zapitamo zašto je moralo sve tako da bude”, i danas svedoče Ljiljanini roditelji.

Ljiljana, student IV godine medicine, kobnog dana došla je u Niš kako bi otišla na kontrolu kod lekara. Trebalo je istog dana da se vrati, ali je neplanirano ostala još jedan dan u Nišu pa je sa svekrvom krenula na Tvrđavsku pijacu, da kupi prve trešnje. Bile su u Šumatovačkoj ulici kada su sa neba počele da padaju nemilosrdne „žute ubice“.

Kakvi su podaci o žrtvama i šteti u Srbiji?

Ukupno šesnaest kontejnera sa 3000 kasetnih bombi palo je na grad tokom NATO bombardovanja, ostavljajući iza sebe ruševine i tragove smrti. Generalni sekretar NATO-a Havijer Solana prvobitno je nazvao bombardovanje greškom holandskih pilota, ali je pet dana kasnije, 12. maja, Niš ponovo postao meta kasetnih bombi, dokazavši surovost i nepopustljivost savezničkih snaga.

Zatvaranje saobraćaja u Nišu povodom godišnjice NATO bombardovanja

Četvrt veka nakon NATO agresije: Nikada zaboravljena bol! (FOTO+VIDEO)

Niš spremno dočekuje otkrivanje kripte posvećene novim kosovskim junacima

Niš je tokom NATO agresije pretrpeo najviše udaraca, sa 26 žrtava, više od 50 teško povređenih i preko 200 lakše povređenih. Građani su proveli u skloništima 45 dana, preživljavajući strahote rata.

Dok se sećamo žrtava i patnje koju je Niš pretrpeo, podaci o ukupnoj šteti i gubicima u Srbiji od NATO bombardovanja i dalje nisu u potpunosti poznati. Procene variraju od 1200 do 2500 žrtava. Veliki broj civila, oko 6000, pretrpeo je povrede, dok su infrastruktura i kulturno nasleđe Srbije pretrpeli ozbiljne štete.

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas