Početna » Četvrt veka nakon NATO agresije: Nikada zaboravljena bol! (FOTO+VIDEO)

Četvrt veka nakon NATO agresije: Nikada zaboravljena bol! (FOTO+VIDEO)

0
Danas je u organizaciji Kluba generala i admirala Vojske Srbije održan komemorativni skup pod nazivom “Da se ne zaboravi!” povodom 25. godišnjice od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.

Na skupu su prisustvovali brojni predstavnici vojnog, političkog i akademskog života, a govorili su prof. dr Dejan Antić, profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu i državni sekretar Ministarstva za rad, kao i general-pukovnik Vladimir Lazarević, ratni komandant Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije.

Govoreći o događajima pre četvrt veka, general Lazarević istakao je monstruoznost NATO agresije koja je počela 24. marta 1999. godine.

“Ciljevi agresije bili su, kako je istaknuto, pretvoriti Srbiju u “prah i pepeo”, uništiti vojsku i primorati je da “kleči i moli”, kao i poraziti srpski narod i oteti Kosovo i Metohiju. Ipak, snagom branilaca i države ti ciljevi nisu ostvareni, te je nakon 78 dana agresije usledilo traženje UN intervencije u rešavanju pitanja Kosova i Metohije, što je rezultiralo usvajanjem Rezolucije 1244″, kazao je general Lazarević.

Kampanja vazdušnog bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije tokom rata na Kosovu trajala je od 24. marta do 10. juna 1999. godine. Operacija NATO-a, poznata pod kodnim nazivom “Saveznička sila”, ostavila je dubok trag u istoriji regiona, sa brojnim gubicima među civilnim stanovništvom, vojnicima i policajcima.

Pored toga, skrenuta je pažnja i na nepravilnosti u prevodu kodnog imena operacije “Noble Anvil” na srpski jezik kao “Milosrdni anđeo”, što je izazvalo kontroverze u tumačenju ciljeva NATO agresije.

“Sami su morali posle 78 dana da traže da se UN uključi u rešavanje problema Kosova i Metohije što je i učinjeno donošenjem rezolucije 1244. I današnje breme naše svečanosti počinje u 1244 jer podsećamo svet na tu rezoluciju. To je međunarodno pravo i ono važi za sve članice, pa krajnje je vreme da posle četvrt veka važi i za našu zemlju. Kada svemu tome dodamo da je uništena država, njena ekonomija, još teže od svega toga i najteži zločin je što je više hiljada ljudi izgubilo živote, među njima 78. dece i 1139 policajaca i vojnika. Mi danas postavljamo isto pitanje- Zašto? Zašto je Zapad izvršio takav zločin protiv čovečnosti. Ali nema odgovora ni četvrt veka kasnije”, zaključio je Lazarević.

Državni sekretar Ministarstva za rad Dejan Antić kaže da je skup organizovan kako bismo se setili svih stradalih Srba u NATO agresiji, i da je jako važno da govorimo o srpskom stradanju i srpskom herojstvu.

Dejan Antić, državni sekretar

„Centralno obeležavanje je u nedelju u Nišu kada će biti otkrivanje spomen-kripte novim kosovskim junacima u Hramu svetog Vasilija Ostroškog u Duvaništu, a u 20 časova u Prokuplju centralna komemorativna akademija na kojoj će prisustvovati više desetina hiljada Srba, iz Srbije, Republike Srpske i regiona“, rekao je Antić.

Odluka o bombardovanju tadašnje SRJ doneta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, a naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO-a Havijer Solana.

SRJ je napadnuta pod izgovorom da je krivac za neuspeh pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu pokrajine Kosovo i Metohija. NATO je tog 24. marta započeo bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije, i vazdušni udari su trajali do 10. juna 1999, godina.

Komemorativni skup “Da se ne zaboravi!” ima za cilj da podseti na značaj ovog istorijskog događaja, da oda počast žrtvama agresije i da istakne važnost očuvanja sećanja na teške trenutke kroz koje je prošla zemlja.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Glas Juga (@glas_juga)

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas