U Galeriji MMC Kulturnog centra Novi Pazar u petak otvorena je izložba pod nazivom „Likovne umetnice Niša – izbor dela iz kolekcije Galerije savremene likovne umetnosti Niš“. Izložbu je priredila Emilija Bilić, viši kustos Galerije savremene likovne umetnosti (GSLU) u Nišu.
Kako su naveli iz Galerije savremenih likovnih umetnosti u Nišu, ova izložba predstavlja nastavak uspešne međuinstitucionalne saradnje između dve ustanove kulture, započete još 2013. godine. Tada su zajedničkim naporima realizovane izložbe „Različito u istom – motivi Sićeva iz fonda GSLU“ u Novom Pazaru i „Susretanja“ u Nišu, koje su obuhvatale fondove likovnih kolonija Mileševa, Sopoćanska viđenja i Jelena Anžujska.
Nova postavka donosi radove niških umetnica različitih generacija, koje publika u Novom Pazaru ima priliku da upozna kroz selekciju iz fonda GSLU. Cilj izložbe je da se prikaže individualni razvoj umetnica, njihova stvaralačka dostignuća, ali i da se šira javnost podseti na značaj koji žene imaju u oblasti vizuelne umetnosti.
„Bavljenje ovom temom podstaknuto je namerom da se ukaže na vredan doprinos žena u oblasti vizuelnog stvaralaštva, ali i ličnošću, radom i društvenim angažmanom Nadežde Petrović – čuvene slikarke koja je pre 120 godina u selu Sićevu, nedaleko od Niša, osnovala Prvu jugoslovensku umetničku koloniju, preteču današnje Likovne kolonije Sićevo“, ističu iz GSLU.
Zahvaljujući upravo Sićevačkoj koloniji, Grafičkoj radionici, kao i otkupima i poklonima sa samostalnih i kolektivnih izložbi, fond GSLU danas čuva više od stotinu dela četrdeset umetnica. Njihovi radovi predstavljaju značajan deo kulturnog nasleđa Niša, a većina njih je stvarala u tradicionalnim medijima – slici, crtežu i grafici. Skulptura je zastupljena u manjoj meri, dok se eksperimentisanje sa novim medijima i fotografijom retko sreće.
„Heterogeni u vizuelnom izrazu, pristupima i promišljanjima, radovi svedoče o kretanjima u umetnosti jugoistočne Srbije, otvorenosti sredine za nove pojave i savremena stremljenja. Oni omogućavaju i poređenje lokalnog stvaralaštva sa širim umetničkim tokovima“, navode organizatori.
Uprkos manjem broju akademski obrazovanih umetnica u odnosu na umetnike, njihovo delovanje i doprinos kulturi ocenjuju se kao dragoceni. Izložba prikazuje umetnice kao aktivne učesnice savremene likovne scene, koje su ostajale dosledne svom umetničkom izrazu, istovremeno prateći savremene tendencije i istražujući nove materijale i tehnike.
„Realna su očekivanja da će niške autorke uskoro, koristeći savremene tehnologije i naučna dostignuća u oblasti umetnosti, zakoračiti i u svet novih medija. Vreme koje dolazi doneće nove forme izraza, koje će, nadamo se, biti predmet narednih izložbi i istraživanja“, dodaje GSLU.
Izložba će za posetioce biti otvorena do 18. aprila 2025. godine.