Početna » Pravnica Violeta Stamenković: Potrebne hitne izmene Zakona o izvršenju kako bismo zaštitili građane

Pravnica Violeta Stamenković: Potrebne hitne izmene Zakona o izvršenju kako bismo zaštitili građane

0

U svetlu sve učestalijih pritužbi na rad privatnih izvršitelja u Srbiji, diplomirani pravnik Violeta Stamenković poziva na hitne izmene Zakona o izvršenju i obezbeđenju (ZIO). Kao dugogodišnji stručnjak u oblasti prava i organizator seminara za izvršitelje u okviru RJP “Službeni glasnik RS”, Stamenković ističe da postojeći sistem ugrožava građane, naročito one u finansijskim teškoćama.

“Preširoka ovlašćenja privatnih izvršitelja dovode do toga da se pokreću postupci za dugove od svega nekoliko stotina dinara,” rekla je Stamenković.

 

“To stvara dodatni finansijski pritisak na ljude koji su već u teškoj situaciji, jer visoki troškovi izvršitelja višestruko premašuju iznos samog duga.”

Jedan od najočitijih primera ovog problema, prema Stamenković, dolazi iz Niša, gde je JKP “Gorica” pokrenula postupke za dugove manje od 700 dinara. Građani su ogorčeni, jer se visoki troškovi izvršitelja često penju daleko iznad osnovnog duga.

“Ovakva praksa stvara osećaj nepravde i nepoverenje u pravni sistem”, istakla je Stamenković.

Ona je posebno naglasila da ovakvi postupci najviše pogađaju one koji su već u finansijskim poteškoćama.

“Potrebno je hitno preispitati ovlašćenja izvršitelja kako bi se zaštitili građani, a ne dodatno opteretili”, rekla je ona.

 

“Neophodno je uvođenje minimalnog iznosa za pokretanje izvršnog postupka, koji bi iznosio najmanje 5.000 dinara,” navela je Stamenković, naglašavajući da bi se na taj način izbegli brojni postupci koji ekonomski nisu opravdani.

Takođe, ona predlaže da se pre pokretanja izvršnih postupaka za komunalne dugove ispod 5.000 dinara uvede obavezna faza posredovanja, čime bi se pokušalo rešavanje spora mirnim putem i izbegli visoki troškovi.

Stamenković je istakla i problem visokih tarifa izvršitelja, predlažući da se, u slučajevima kada postupci obuhvataju dugove manje od 5.000 dinara, te tarife smanje za 50%.

“Tarife izvršitelja moraju biti prilagođene vrednosti potraživanja, inače to postaje teret koji mnogi građani ne mogu da podnesu”, dodala je ona.

Ona je ukazala i na primere iz evropske prakse, navodeći da u mnogim zemljama, poput Francuske i Nemačke, već postoje regulative koje štite prava dužnika i promovišu mirno rešavanje sporova pre nego što dođe do sudskih postupaka.

“Ove zemlje su prepoznale važnost zaštite građana kroz postavljanje minimalnih pragova za izvršne postupke”, naglasila je Stamenković.

Stamenković je pozvala vlasti, kako na lokalnom, tako i na republičkom nivou, da se aktivno uključe u izmene zakona.

“Izmene ZIO nisu važne samo za građane Niša, već za sve građane Srbije,” rekla je ona.

 

“Svi zaslužujemo pravedan sistem koji štiti interese građana, a ne samo poverilaca i izvršitelja.”

Pravnik sa dugogodišnjim iskustvom ističe da je spremna da pruži podršku u procesu izmena zakona i naglašava da bi te promene donele veću sigurnost građanima Srbije i sprečile zloupotrebe u sistemu izvršenja.

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas