Početna » Sećanje na Miroslava Anđelkovića: Izložba i promocija monografije u Oficirskom domu

Sećanje na Miroslava Anđelkovića: Izložba i promocija monografije u Oficirskom domu

0

Galerija savremene likovne umetnosti Niš saopštila je da će u četvrtak, 10. aprila 2025. godine u 19 časova, u Galeriji Oficirskog doma biti otvorena retrospektivna izložba slika i održana promocija monografije „Miroslav Anđelković“, autorke Sonje Vukašinović.

Ova izložba – in memoriam, predstavlja omaž jednom od najznačajnijih umetnika koje je Niš imao, a čini je izbor od četrdesetak slika iz njegove bogate umetničke zaostavštine, kao i dela iz Fonda Galerije savremene likovne umetnosti Niš.

Na promociji monografije govoriće Malina Radonjić, istoričarka umetnosti, i autorka Sonja Vukašinović, muzejski savetnik u Galeriji SLU Niš.

Miroslav Anđelković, Povratak ptica, ulje na platnu, 2003, ulje na platnu, 120h120cm

Kako navode iz Galerije, Miroslav Anđelković (1945–2021), rođen u Jelašnici, bio je jedan od najsvestranijih i najuticajnijih umetnika Niša i Srbije druge polovine 20. i početka 21. veka. Bio je član ULUS-a, Lade i Niškog grafičkog kruga. Diplomirao i magistrirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Nedeljka Gvozdenovića. Samostalno je izlagao 35 puta, učestvovao na brojnim kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu, i nagrađivan je jedanaest puta za svoj umetnički rad.

Galerija ističe da je Anđelković bio duboko angažovan u kulturnom životu grada – kao kustos, umetnički direktor i direktor Galerije SLU, ali i kao profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Za doprinos umetnosti, 2011. godine odlikovan je Velikom plaketom sa poveljom Univerziteta u Beogradu.

Miroslav Anđelković, Lutka, 1974, ulje na platnu, 50 h 70 cm, Galerija SLU Niš, inv. br. 86

Njegova dela, snažna po emotivnosti i koloritu, deo su kolekcija brojnih galerija i muzeja, a mnoge institucije ih poseduju kao poklon ili otkup sa likovnih kolonija i izložbi. Ilustrovao je i brojna književna dela, sarađujući s istaknutim piscima poput Bore Stankovića, Stevana Sremca i Stevana Raičkovića.

Kako navodi Galerija SLU, Anđelkovićevo umetničko nasleđe – koje broji više od 400 slika, veliki broj crteža, grafika i akvarela – ostaje trajno zabeleženo u istoriji srpske likovne umetnosti.

Izložba i promocija biće prilika da se šira javnost još jednom podseti značaja ovog umetnika za kulturnu scenu Niša i Srbije.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš „glas“ je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas