Početna » Vandalizam u Nišu: Oštećen spomenik narodnog heroja Božidara Adžije

Vandalizam u Nišu: Oštećen spomenik narodnog heroja Božidara Adžije

0

Spomenik narodnog heroja Božidara Adžije u centru Niša postao je meta vandala, čiji identitet za sada nije poznat. Petokraka na spomeniku je precrtana.

„Ovaj pre svega nisko moralni čin je nedopustiv i neoprostiv za današnje vreme. Precrtavanjem petokrake na bilo kom mestu, ne može se izbrisati sećanje na antifašističku borbu i na pojedince koji su položili svoje živote za slobodu svoje zemlje i svog naroda,“ navodi se u saopštenju Gradskog odbora Socijalističke partije Srbije (SPS) u Nišu.

SPS ističe da je rodoljublje i borba za otadžbinu vrednost koja se mora poštovati bez obzira na vremensku distancu i politički kontekst.

„Socijalistička partija Srbije je stava da se rodoljublje i borba za svoju otadžbinu mora poštovati bez obzira sa koje se vremenske distance ona sagledava i u kom političkom trenutku i ambijentu.“

Lokalni ogranak SPS-a je najoštrije osudio ovaj vandalizam i izrazio nadu da će počinioci brzo biti identifikovani i suočeni sa posledicama svog činjenja.

Spomenik Božidaru Adžiji, postavljen pre više decenija, simbol je antifašističke borbe i herojstva tokom Drugog svetskog rata.

Foto: SPS

Ko je bio Božidar Adžija

Božidar Adžija, rođen 24. decembra 1890. godine u Drnišu, bio je istaknuti pravnik, političar i publicista, poznat po svojoj borbi za radnička prava i antifašističkom angažmanu. Kao jedan od prvih jugoslavenskih antifašističkih publicista, Adžija je bio ključna figura u promovisanju marksističkih ideja i borbi protiv nacizma i fašizma. Tokom svog života, obavljao je mnoge važne funkcije, uključujući i članstvo u Komunističkoj partiji Jugoslavije od 1935. godine. Njegov doprinos radničkoj zaštiti, socijalnom osiguranju i obrazovanju ostavio je trajan pečat u istoriji jugoslovenskog radničkog pokreta.

Božidar Adžija, streljan od strane ustaša 9. jula 1941. godine u Zagrebu, posthumno je proglašen narodnim herojem Jugoslavije 26. jula 1945. godine. Njegov lik i delo ostaju trajno zabeleženi u mnogim ulicama, spomenicima i institucijama širom bivše Jugoslavije, kao simbol borbe za slobodu i pravdu.

Ostavite komentar

logo inverzni

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas