Početna » Gde se sve nalaze srpska vojnička groblja? Udruženja iz Niša mapirala groblja iz 1912-1920. godine

Gde se sve nalaze srpska vojnička groblja? Udruženja iz Niša mapirala groblja iz 1912-1920. godine

0
Rezultati projekta “Srpska vojnička groblja i memorijali iz oslobodilačkih ratova 1912-1920.”  predstavljeni su večeras u velikoj sali Univerziteta u Nišu. Ova platforma omogućava široj javnosti da pronađu grobove svojih predaka stradalih u Velikom ratu. Dosadašnji rad obuhvata niško Staro groblje, groblja u Kragujevcu i Krivaji, kao i 2 groblja u Severnoj Makedoniji, u selima Bač i Dobroveni, saopštili su iz Udruženja za negovanje i čuvanje srpske baštine “Kajmakčalan“.

Prema rečima učesnika u projektu, platforma bi trebalo da omogući potomcima da saznaju gde su stradali njihvi preci. Samo na solunskom frontu poginuo je oko 9000 vojnika koji su sahranjivani iza linije fronta, sa osnovnim podacima na spomeniku.

“Platformi je moguće pristupiti samo na ćirilici, a pretraživanje može da se obavlja po imenu i prezimenu, nadimku, mestu i godini rođenja poginulog, bitke u kojoj je učestvovao, kojoj vojnoj jedinici je pripadao”, kazali su na promociji platforme i dodali da je potrebno da se uloguju na internet adresi српскиратнимеморијали.срб .

Projekat će rešiti problem nedostupnosti podataka, čineći informacije o srpskim vojnicima sahranjenim na vojničkim grobljima i memorijalima dostupnim putem veb sajta i veb GIS portala za buduća pokoljenja. Implementacija je uključivala korišćenje 360° kamere i GNSS risivera za izradu ortofoto planova i 3D modela groblja, grobova i memorijala.

“Ovo je samo početak posla. Ne znam da li je moguće za jedan život sve ovo zabeležiti. To jeste mali korak za nas, ali veliki za sve potomke. Označeni su svi spomenici na mapi, tako da potomci mogu lako da pronađu spomenik svog pretka.  Softver mu omogućava da vidi sliku spomenika. Maksimalno smo se potrudili da potomcimo olakšamo pristup”, istakao je Miroslav Veličković koji se bavi istraživanjem Starog groblja.

Projekat je podržalo Ministarstvo za boračka pitanja Republike Srbije.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas