Početna » „Prihvatanje različitosti je ključ za srećno detinjstvo“ – zaključak sa panel diskusije „Kulturna tkanina roditeljsva“

„Prihvatanje različitosti je ključ za srećno detinjstvo“ – zaključak sa panel diskusije „Kulturna tkanina roditeljsva“

0
International Education Centre iz Niša i Humanitarna organizacija „Nađi Raula“, organizovali su panel diskusiju „Izazovi u roditeljstvu ranog razvojnog uzrasta u različitim kulturama – kulturna tkanina roditeljstva“. Među govornicima bili su i prof.dr Tatjana Stefanović Stanojević sa Filozofskog fakulteta u Nišu, Aleksandar Milovanović, master psihologije i Marjan Zdravković, ispred ANIP „Mozaik“. Moderator događaja bila je Milica Pejčić, master pedagog.

„Vi znate da je jedan od osnovih prioriteta naše humanitarne organizacije i naše porodice ulaganje u mlade ljude. Rani razvoj dece nam je važan. Danas smo želeli da damo naš doprinos ovom događaju i rado smo ga podržali. Iako još uvek nisam otac, nadam se da će se to promeniti uskoro, ipak dolazim iz porodice u kojoj je očuvanje zdravog detinjstva bio jedan od osnovnih prioriteta i mislim da je potrebno da sve više govorimo o zdravom detinjstvu“, izjavio je Jovan Milić, osnivač i globalni direktor Humanitarne organizacije „Nađi Raula“.

Foto: H.O. “Nađi Raula” – Srđan Spasić

Na panel diskusiji govorilo se o različitosti, poštovanju i međusobnom razumevanju, a okupljeni roditelji su ekspertima postavljali pitanja vezana za razvoj dece.

„Za nas je tradicija važna prilikom vaspitavanja dece“ , rekao je Marjan Zdravković, jedan od govornika i dodao da je važno da se deca u ranom razvoju uče i različitosti:

 

„Svi mi smo različiti, ali upravo ta različitost može doprineti boljem društvu. Svakako, ponavljam, tradicija nas povezuje, ali prihvatanje različitosti je jedan od ključnih recepata za očuvanje zdravog društva“.

Foto: H.O. “Nađi Raula” – Srđan Spasić

Barbara Tolevska, ispred IEC-a ističe važnost multikulturalnosti u jednom društvu. Inače, i sama Barbara je dugi niz godina živela u Kanadi, koja je sama po sebi primer multikulturalnog društva.

„Ono što je važno da istaknemo jeste da živeti i učiti u poštovanju može samo da se ostvari ukoliko našu decu učimo u najranijem uzrastu tome. Poštovanje, tolerancija različitosti neophodni su za život u svakom gradu, naročito u većim zajednicama kao što je Niš. Imamo puno mešovitih brakova, puno porodica iz inostranstva živi ovde. U našoj maloj zajednici imamo već četiri različite kulture. Mi našu decu učimo da je različitost jedina stvar koja nam je zajednička, da je u njoj snaga i da je u njoj lepota“, zaključuje ona.

Ovo je prva u nizu panel diskusija koje će biti organizovane tokom godine, a sve sa ciljem da ohrabre i podrže roditelje.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas