Početna » „Zašto ubijaju pesnika u socijalizmu?“ Da nije tragično poginuo Branko Miljković danas bi imao 90 godina (FOTO+VIDEO)

„Zašto ubijaju pesnika u socijalizmu?“ Da nije tragično poginuo Branko Miljković danas bi imao 90 godina (FOTO+VIDEO)

0
Na današnji dan pre 90 godina između dva svetska rata u Kraljevini Jugoslaviji rođen je još za života prozvan „Princ pesnika“ – slavni Branko Miljković.

Poznati Nišlija je odrastao u ratnim godinama u gradu koji su obeležila velika stradanja posle okupacije 1941. godine.

Dok se svetom odvijao najkrvaviji rat u istoriji, Miljković je u zarobljenom Nišu učio prva slova. Posle osnovne škole završio je čuvenu Prvu nišku gimnaziju „Stevan Sremac“, jednu od obrazovnih ustanova sa najdužom tradicijom u zemlji.

Iako njegov talenat i umeće ne prolaze nezapaženo tokom srednjoškolskih dana, veliki iskorak u književnom svetu dešava se tek posle selidbe i studija filozofije na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Različita su tumačenja kako je ratno vreme u kome je živeo ostavilo trag na njegovo stvaralaštvo. U poeziji Branka Miljkovića često se sreću motivi vatre, praznine, smrti i ništavila. Njegova dela obeležile su i socijalne i rodoljubive teme.

Veliki uticaj na rane radove Miljkovića imali su francuski simbolisti Pol Valeri i Stefan Malarme, kao i njegovo visoko obrazovanje tokom kojeg se upoznao sa antičkim filozofima, među njima posebno nadahnut Heraklitom.

Bio je najmlađi član grupe posleratne generacije pesnika u Jugoslaviji poznatih kao neosimbolisti.

Njegova prva zbirka „Uzalud je budim“ iz 1957. godine postiže uspeh, a u narednim godinama štampa knjige „Vatra i ništa“, „Poreklo nade“, „Krv koja svetli“, a zajedno sa Blažom Šćepanovićem „Smrt protiv smrti“.

Kao većina pesnika tog vremena prevodio je stranu poeziju sa ruskog i francuskog jezika, a bavio se i pisanjem eseja i kritikom.

O njegovom životu su ispričane brojne kontroverze, međutim bez verodostojnih podataka i sa velikim vremenskim otklonom ostale su tek na nivou nagađanja.

Mladi Miljković je već u svojim dvadesetim godinama živeo dane najveće pesničke slave. Prestižnu Oktobarsku nagradu dobio je 1960. godine što je značajno podiglo njegovo samopouzdanje.

Beograd mu, međutim, vrlo brzo postaje tesan i on se krajem 1960. seli u Zagreb.

Prema zvaničnim beleškama kao uzrok smrti se navodi samoubistvo, međutim, nisu izostali argumenti koji govore o nameštaljkama, nasilnoj smrti i ubistvu.

„Zašto ubijaju pesnika u socijalizmu?“, uzvikivao je Miljković u jednoj kafani samo mesec dana pre svoje smrti.

To je bilo dovoljno da se potpali sumnja o umešanosti komunističkog režima koji je, istina, agresivno vršio represiju nad neistomišljenicima. Slutnje o ubistvu Branka Miljkovića nikada nisu dokazane.

“Mi smo sledbenici njegovih stihova i dobro je što smo se okupili danas, što svake godine obeležavamo dan njegovog rođenja. Slavimo život, ne obeležavamo samo smrt. Svi treba da znaju da je Branko Miljković “princ poezije” i da takav pesnički lik nismo imali na ovim prostorima”, kazali su iz niškog Udruženja koje nosi ime slavnog pesnika.

Oni su ispred spomenika govorili stihove Branovih pesama, a u Spomen-sobi Branka Miljkovića čitali su stihove svojih pesama koje su usemerene prema Branku Miljkoviću.

Dan rođenja pesnika obeležila je i Osnovna škola “Branko Miljković”. Đaci ove škole, koja je jedina u Srbiji koja nosi ime pesnika, takođe su obišli spomen-sobu i govorili o značajnim činjenicama koje su vezane za čuvenog pesnika.

Dejan Stojiljković u romanu „Zvezda nad prazninom“ piše da je pesnik ubijen po nalogu UDBE.

Brankovi roditelji Marija i Gligorije i brat Dragiša poklonili su 1971. godine niškom muzeju sačuvanu zaostavštinu Branka Miljkovića.

“Oni su 1971. godine poželeli da čitavu zaostavštinu svoga sina poklone Narodnom muzeju u Nišu. Hteli su da to ostave Brankovom rodnom gradu. Zaostavština broji preko 1700 predmeta. Od toga su nama najznačajniji rukopisi i lična biblioteka Branka Miljkovića i nešto ličnih predmeta iz njegove rane sobe tako da ej to sve izloženo. Jedan veći deo izložen je u stalnoj postavci, a vremenom ćemo je menjati tako da će moći da se vidi i ono što do sada nije bilo izlagano. Dakle u pitanju je jedna obimna građa na kojoj se radi konstantno i koja je do sada većim delom objavljena”, kazala je Jelena Bogdanović, kustos književnih zaostavština Branko Miljković i Stevan Sremac, koji dans dele spomen – sobu u Nišu, gradu koji će im večno biti zahvalan.

Kuća u kojoj je živeo i stvarao u Ulici Đorđa Kratovca 52 u Beogradu prvi put je otvorena za javnost oktobra 2019. godine.

Grad Niš uz podršku Ministarstva kulture dodeljuje godišnju pesničku nagradu „Branko Miljković“.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Glas Juga (@glas_juga)

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas