Početna » Kolač koji je obožavao kralj Milan Obrenović. Danas SALČIĆI retko na kojoj trpezi (VIDEO)

Kolač koji je obožavao kralj Milan Obrenović. Danas SALČIĆI retko na kojoj trpezi (VIDEO)

0

Priča o kraljevskim salčićima, dragocenoj srpskoj poslastici prožete bogatim ukusom i drevnom tradicijom, posebno se ističe zahvaljujući događaju iz 1882. godine – dolasku kralja Milana Obrenovića u Kraljevo.

U čast kralja i ovog značajnog datuma u istoriji grada, Kraljevo je zasijalo u punom sjaju. Ulice su se krasile ukrasima, a nebo je obasjala raskošna vatrometna predstava. Ceo grad je bio u pokretu, dok su se ulicama orile pesme uz zvuke svirki i vesele korake u kolu. Na svečanoj trpezi našla su se najfinija jela srpske kuhinje, uz sitne kolače i raznovrsne đakonije, među kojima su se istakli salčići, tradicionalni srpski kolači čija je priprema bila inspirisana omiljenim poslasticama kralja Milana. Ovu priču su sačuvali hroničari kroz vekove.

Foto: Glas juga

Neki poznavaoci gastronomije tvrde da je baš od tog svečanog događaja proistekao običaj, ukorijenjen u duboku tradiciju, da se za posebne prilike, naročito tokom zimskih slavlja, kao što je Božić, neizostavno, naročito u seoskim domaćinstvima, spremaju salčići.

Priprema ovog starinskog kolača, kojim su nas nekada darivale naše bake, zahteva izuzetno umeće, veštinu, strpljenje i pre svega ljubav, kako bi se ponosno poslužio i pred kraljem.

“Nije teško, potrebna je dobra volja i materijal”, kazala nam je domaćica LJubinka Vujinović koji ovaj stari srpki kolač pravi često za svoje unuke.

Dodaje da u njene sačiće ide rakija. Osim toga stavlja i kiselu vodu, jaja, limun. Kore se mažu sa salom. Peku se na 200 stepeni.

“Kada jedete kolač mora da bude lisnat i krckav”, ističe Ljubinka.

Foto: Glas juga

Maže ih sa domaćim džemom. Bitno je da je čvršći da ne iscuri. Dodaje da danas retko prave mlade domaćice ovaj kolač zato što nemaju materijal. Salo se teško nalazi, već im rođaci daju kada kolju svinje.

“Ima više recepata, ali se uglavnom svodi na isti proces, samo je umetnost same domaćice kako će da napravi”, rekla jeVinka Ranđelović.

Foto: Glas juga

Ona nam je otkrila i recept. Ako želite da napravite salčiće kao što su njeni potrebna su 4 jaja, kora jednog limuna, 2 kašike šećera u prahu i limenka piva.

“Ja sam sa pivom isprobala i ne menjam recept”, ističe Vinka.

Salčiće su napravile i vredne ruke domaćica Udruženja Makedonaca. Razlike kažu ima.

“Razlika je u tome što su ove salčiće makedonske domaćice”, kazao nam je kroz smeh Blage Petruševski, predsednik Udruženja Makedonaca “Vardar” u Nišu. On je dodao da salčići mogu da se naprave i da budu posni.

Foto: Glas juga

Mogu da se naprave i zdravi salčići.

“Salčići su zdrava hrana. Priprema se sa salom, punjenje je sa džemom, a ja sam salčiće pripremila sa heljdom, speltom i posne. Imate više mogućnosti”, govori Slavica Janačković.

Starinski salčići jedan je od najlepših srpskih kolača. Recept se prenosi sa kolena na koleno, a ukus nas podseća na neka davna, ali i lepa vremena. Kolika je želja za očuvanjem tredicije, svedoči i velika posećenost prve Salčićijade održane u Nišu.

Ostavite komentar

Glas juga je regionalni informativni portal koji se bavi svim aktuelnim vestima, ljudima i događajima, ali pre svega poštujući novinarski kodeks i principe koji neguju tačno, nepristrasno i objektivno novinarstvo.

Izbor urednika

Najnovije

Internet portal Glas Juga je javno internet glasilo registrovano u registru pod brojem IN001337.
Naš “glas” je i vaš glas.

Naš „glas“ je i vaš glas